Stackpole Electronics Inc. EWT25JB100R
EWT25JB100R picture photo
Mfg. Part Number
EWT25JB100R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 25W
Datasheet Download
EWT25JB100R.pdf
Availability of EWT25JB100R
QUANTITY
EWT25JB100R Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT25JB100R
Internal Part NumberEIS-EWT25JB100R
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesEWT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 2.008" L (14.30mm x 51.00mm)
Height-
Lead StyleTab
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT25JB100R
Related LinksEWT25, EWT25JB100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT25JB100R Details Description
Related parts for EWT25JB100R
TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE GLAND IP54 BRASS PG 13.5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MODULE SIFLEX02 U.FL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM datasheet.pdf