Stackpole Electronics Inc. EWT25JB75R0
EWT25JB75R0 picture photo
Mfg. Part Number
EWT25JB75R0
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 25W
Datasheet Download
EWT25JB75R0.pdf
Availability of EWT25JB75R0
QUANTITY
EWT25JB75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT25JB75R0
Internal Part NumberEIS-EWT25JB75R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesEWT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 2.008" L (14.30mm x 51.00mm)
Height-
Lead StyleTab
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT25JB75R0
Related LinksEWT25, EWT25JB75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT25JB75R0 Details Description
Related parts for EWT25JB75R0
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 6A TO220 datasheet.pdf
RELAY SAFETY 4PST 8A 6V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.2K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 30POS SNGL PCB datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED DURIS E5 WARM WHT 2700K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 47UF 25V X5R 1210 datasheet.pdf