Stackpole Electronics Inc. EWT50JB10K0
EWT50JB10K0 picture photo
Mfg. Part Number
EWT50JB10K0
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 50W
Datasheet Download
EWT50JB10K0.pdf
Availability of EWT50JB10K0
QUANTITY
EWT50JB10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT50JB10K0
Internal Part NumberEIS-EWT50JB10K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesEWT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 4.016" L (14.30mm x 102.00mm)
Height-
Lead StyleTab
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT50JB10K0
Related LinksEWT50, EWT50JB10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT50JB10K0 Details Description
Related parts for EWT50JB10K0
IC DATA SELECTOR/MUX DUAL 16SOP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 5A DPAK datasheet.pdf
RES 1M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 180MA 4.78 OHM SMD datasheet.pdf
TG2030 SHEET 300X300X3MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 98POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf