Microsemi SoC EX256-FTQG100
EX256-FTQG100 picture photo
Mfg. Part Number
EX256-FTQG100
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 81 I/O 100TQFP
Datasheet Download
EX256-FTQG100.pdf
Availability of EX256-FTQG100
QUANTITY
EX256-FTQG100 Order Process
Ship out your order
Specifications of EX256-FTQG100
Internal Part NumberEIS-EX256-FTQG100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesEX
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells512
Total RAM Bits-
Number of I/O81
Number of Gates12000
Voltage - Supply2.3 V ~ 2.7 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EX256-FTQG100
Related LinksEX256-, EX256-FTQG100 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
EX256-FTQG100 Details Description
Related parts for EX256-FTQG100
VARISTOR 14.4V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
RES 330 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 98POS VERT PCB datasheet.pdf
FILTER EMI 1750 PF PI TYPE datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE CLR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT NK datasheet.pdf
CONN RING CIRC 18-22AWG #M5 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf