Hirose Electric Co Ltd EX80-54P-SH(01)
EX80-54P-SH(01) picture photo
Mfg. Part Number
EX80-54P-SH(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 54POS
Datasheet Download
EX80-54P-SH(01).pdf
Availability of EX80-54P-SH(01)
QUANTITY
EX80-54P-SH(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of EX80-54P-SH(01)
Internal Part NumberEIS-EX80-54P-SH(01)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesEX80
PackagingBulk
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions54
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesShutter
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EX80-54P-SH(01)
Related LinksEX80-54, EX80-54P-SH(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
EX80-54P-SH(01) Details Description
Related parts for EX80-54P-SH(01)
CONN SPLICE BUTT 6 AWG SOLIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 7.62"L X 4.47"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 649K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 27.4UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.8 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 22UF 4V X6S 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf