Panasonic Electronic Components EXB-18V270JX
EXB-18V270JX picture photo
Mfg. Part Number
EXB-18V270JX
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 0502
Datasheet Download
EXB-18V270JX.pdf
Availability of EXB-18V270JX
QUANTITY
EXB-18V270JX Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-18V270JX
Internal Part NumberEIS-EXB-18V270JX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element31mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0502 (1106 Metric), Long Side Terminals
Supplier Device Package0502
Size / Dimension0.055" L x 0.024" W (1.40mm x 0.60mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-18V270JX
Related LinksEXB-18, EXB-18V270JX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-18V270JX Details Description
Related parts for EXB-18V270JX
OUTPUT MODULE AC MINI 20MA 5VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 600E 5.5KV BOLT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN FPC VERT 24POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf