Panasonic Electronic Components EXB-18V563JX
EXB-18V563JX picture photo
Mfg. Part Number
EXB-18V563JX
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 56K OHM 0502
Datasheet Download
EXB-18V563JX.pdf
Availability of EXB-18V563JX
QUANTITY
EXB-18V563JX Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-18V563JX
Internal Part NumberEIS-EXB-18V563JX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element31mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0502 (1106 Metric), Long Side Terminals
Supplier Device Package0502
Size / Dimension0.055" L x 0.024" W (1.40mm x 0.60mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-18V563JX
Related LinksEXB-18, EXB-18V563JX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-18V563JX Details Description
Related parts for EXB-18V563JX
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS STR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS STR SHORT T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARTRIDGE ASSEMBLY datasheet.pdf
TARGET BOARD FOR STMPRIMER KIT datasheet.pdf
IGBT 1600V 30A 312W TO247HC-3 datasheet.pdf
IC FPGA 41 I/O 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf