Panasonic Electronic Components EXB-28V241JX
EXB-28V241JX picture photo
Mfg. Part Number
EXB-28V241JX
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 0804
Datasheet Download
EXB-28V241JX.pdf
Availability of EXB-28V241JX
QUANTITY
EXB-28V241JX Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-28V241JX
Internal Part NumberEIS-EXB-28V241JX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive AEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0804
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.018" (0.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-28V241JX
Related LinksEXB-28, EXB-28V241JX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-28V241JX Details Description
Related parts for EXB-28V241JX
SUPPRESSOR ESD ARRAY 37PIN DSUB datasheet.pdf
CAP ALUM 40000UF 25V SCREW datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
LABEL 9.5X9.5MM THERMAL WHITE datasheet.pdf
CAP CER 390PF 3.15KV SL RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CAT5E PLUG-RJ45 PLUG 1M datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf