Panasonic Electronic Components EXB-E10C473J
EXB-E10C473J picture photo
Mfg. Part Number
EXB-E10C473J
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 1608
Datasheet Download
EXB-E10C473J.pdf
Availability of EXB-E10C473J
QUANTITY
EXB-E10C473J Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-E10C473J
Internal Part NumberEIS-EXB-E10C473J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeBussed
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±5%
Number of Resistors8
Number of Pins10
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1608, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1608
Size / Dimension0.157" L x 0.083" W (4.00mm x 2.10mm)
Height0.026" (0.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-E10C473J
Related LinksEXB-E1, EXB-E10C473J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-E10C473J Details Description
Related parts for EXB-E10C473J
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 6POS TIN-LEAD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.3A 44 MOHM TH datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADV7180 LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 3KW 230V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
BCD 10-POSITION REAL CODE datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC .300A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf