Panasonic Electronic Components EXB-V4V563JV
EXB-V4V563JV picture photo
Mfg. Part Number
EXB-V4V563JV
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 2 RES 56K OHM 0606
Datasheet Download
EXB-V4V563JV.pdf
Availability of EXB-V4V563JV
QUANTITY
EXB-V4V563JV Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-V4V563JV
Internal Part NumberEIS-EXB-V4V563JV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Number of Resistors2
Number of Pins4
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0606, Concave
Supplier Device Package0606
Size / Dimension0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-V4V563JV
Related LinksEXB-V4, EXB-V4V563JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-V4V563JV Details Description
Related parts for EXB-V4V563JV
THYRISTOR STUD 600V 70A TO-94 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 3.3V 12A 15A datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/16-1 TUBING K datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 175W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 12 OHM 20SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50, 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf