Panasonic Electronic Components EXB-V8V160JV
EXB-V8V160JV picture photo
Mfg. Part Number
EXB-V8V160JV
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 16 OHM 1206
Datasheet Download
EXB-V8V160JV.pdf
Availability of EXB-V8V160JV
QUANTITY
EXB-V8V160JV Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB-V8V160JV
Internal Part NumberEIS-EXB-V8V160JV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesEXB
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB-V8V160JV
Related LinksEXB-V8, EXB-V8V160JV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EXB-V8V160JV Details Description
Related parts for EXB-V8V160JV
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC REGISTER QUAD 2PORT 16SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE BLUE datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf