| Internal Part Number | EIS-EXB164MD | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Antennas | |
| Series | EXB | |
| Packaging | * | |
| Frequency Group | VHF (f < 300 MHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 169MHz | |
| Frequency Range | 164MHz ~ 174MHz | |
| Antenna Type | Whip, Straight | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | 1.5 | |
| Return Loss | - | |
| Gain | 0dBi | |
| Power - Max | - | |
| Features | - | |
| Termination | Connector, MD | |
| Ingress Protection | - | |
| Mounting Type | Connector Mount | |
| Height (Max) | 6.000" (152.40mm) | |
| Applications | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | EXB164MD | |
| Related Links | EXB1, EXB164MD Datasheet, Laird Technologies IAS Distributor | |
 | 39870-0710 | TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5MM | datasheet.pdf | |