TDK-Lambda Americas, Inc. SVPQ130-1Z
SVPQ130-1Z picture photo
Mfg. Part Number
SVPQ130-1Z
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 24V 130W
Datasheet Download
SVPQ130-1Z.pdf
Availability of SVPQ130-1Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SVPQ130-1Z Order Process
Ship out your order
Specifications of SVPQ130-1Z
Internal Part NumberEIS-SVPQ130-1Z
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSVPQ130
TypeEnclosed
Number of Outputs4
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 424V
Current - Output (Max)15A, 2.5A, 1A, 800mA
Power (Watts)130W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency-
Operating Temperature0°C ~ 60°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.50" L x 4.75" W x 1.77" H (215.9mm x 120.6mm x 45.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, CSA, UR, VDE
Power (Watts) - Max117W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SVPQ130-1Z
Related LinksSVPQ1, SVPQ130-1Z Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
SVPQ130-1Z Details Description
Related parts for SVPQ130-1Z
IC FLASH 4GBIT 64NS 115FBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MALE M12 4POS R/A 2M CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FFC VERT 10POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE BAND SW 100MA SOD123 datasheet.pdf