Artesyn Embedded Technologies EXB250-48S3V3
EXB250-48S3V3 picture photo
Mfg. Part Number
EXB250-48S3V3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC-DC 48V IN 3.3 OUT 50A
Datasheet Download
EXB250-48S3V3.pdf
Availability of EXB250-48S3V3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EXB250-48S3V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB250-48S3V3
Internal Part NumberEIS-EXB250-48S3V3
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesEXB250
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)33V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series165W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max165W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB250-48S3V3
Related LinksEXB250, EXB250-48S3V3 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
EXB250-48S3V3 Details Description
Related parts for EXB250-48S3V3
SENSOR PRESSURE 1.45PSI MAX datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 20mA Backlight 14-DSBGA datasheet.pdf
TRANS RF N-CH FET LDMOST PWRSO10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
MQS RECEPT CONTACT 0,75MM datasheet.pdf
PANEL INNER 68X56" WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf