Murata Electronics North America MVAB120-28-01
MVAB120-28-01 picture photo
Mfg. Part Number
MVAB120-28-01
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 75W
Datasheet Download
MVAB120-28-01.pdf
Availability of MVAB120-28-01
QUANTITY
MVAB120-28-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MVAB120-28-01
Internal Part NumberEIS-MVAB120-28-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOpen Frame, Low Power Front End AC-DC Power Supplies
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMVAB120
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.29A
Power (Watts)75W (120W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.41" H (101.6mm x 50.8mm x 35.8mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, cURus, DEMKO
Power (Watts) - Max75W (120W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MVAB120-28-01
Related LinksMVAB12, MVAB120-28-01 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MVAB120-28-01 Details Description
Related parts for MVAB120-28-01
OSC XO 16.6666MHZ CMOS TTL PC datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN IDC 4POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf