Artesyn Embedded Technologies EXB50-48D05-3V3-R
EXB50-48D05-3V3-R picture photo
Mfg. Part Number
EXB50-48D05-3V3-R
Brief Description
CONV DC/DC DUAL 5/3.3V OUT 50W
Datasheet Download
EXB50-48D05-3V3-R.pdf
Availability of EXB50-48D05-3V3-R
QUANTITY
EXB50-48D05-3V3-R Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB50-48D05-3V3-R
Internal Part NumberEIS-EXB50-48D05-3V3-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesEXB50 Duals Application Notes
Standard Package60
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A, 7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case10-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.39" H (61.0mm x 57.9mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB50-48D05-3V3-R
Related LinksEXB50-48, EXB50-48D05-3V3-R Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
EXB50-48D05-3V3-R Details Description
Related parts for EXB50-48D05-3V3-R
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 20POS TIN datasheet.pdf
VARISTOR 22V 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 50MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf