Artesyn Embedded Technologies EXB50-48S3V3
EXB50-48S3V3 picture photo
Mfg. Part Number
EXB50-48S3V3
Brief Description
CONV DC/DC OPEN FRM 3.3V OUT 50W
Datasheet Download
EXB50-48S3V3.pdf
Availability of EXB50-48S3V3
QUANTITY
EXB50-48S3V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EXB50-48S3V3
Internal Part NumberEIS-EXB50-48S3V3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.43" H (61.0mm x 57.9mm x 10.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXB50-48S3V3
Related LinksEXB50-, EXB50-48S3V3 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
EXB50-48S3V3 Details Description
Related parts for EXB50-48S3V3
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL INSTALLATION STEEL-STRAPPNG datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf