Nichicon EXH2E126HRPT
EXH2E126HRPT picture photo
Mfg. Part Number
EXH2E126HRPT
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12UF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
EXH2E126HRPT.pdf
Availability of EXH2E126HRPT
QUANTITY
EXH2E126HRPT Order Process
Ship out your order
Specifications of EXH2E126HRPT
Internal Part NumberEIS-EXH2E126HRPT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesXH
PackagingBulk
Capacitance12µF
Tolerance-5%, +10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.417" L x 0.728" W (36.00mm x 18.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.279" (32.50mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXH2E126HRPT
Related LinksEXH2E1, EXH2E126HRPT Datasheet, Nichicon Distributor
EXH2E126HRPT Details Description
Related parts for EXH2E126HRPT
RES SMD 34 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT LC2MOS QUAD 24SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1.00" DL GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.5MM PITCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 18V 277-480 datasheet.pdf