Nichicon EXH2E705HRPT
EXH2E705HRPT picture photo
Mfg. Part Number
EXH2E705HRPT
Brief Description
CAP FILM 7UF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
EXH2E705HRPT.pdf
Availability of EXH2E705HRPT
QUANTITY
EXH2E705HRPT Order Process
Ship out your order
Specifications of EXH2E705HRPT
Internal Part NumberEIS-EXH2E705HRPT
PackagingBulk
Capacitance7µF
Tolerance-5%, +10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.417" L x 0.571" W (36.00mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.279" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXH2E705HRPT
Related LinksEXH2E7, EXH2E705HRPT Datasheet, Nichicon Distributor
EXH2E705HRPT Details Description
Related parts for EXH2E705HRPT
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 30POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf