Hirose Electric Co Ltd DF30FB-80DS-0.4V(82)
DF30FB-80DS-0.4V(82) picture photo
Mfg. Part Number
DF30FB-80DS-0.4V(82)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 80POS .4MM SMD GOLD
Datasheet Download
DF30FB-80DS-0.4V(82).pdf
Availability of DF30FB-80DS-0.4V(82)
QUANTITY
DF30FB-80DS-0.4V(82) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF30FB-80DS-0.4V(82)
Internal Part NumberEIS-DF30FB-80DS-0.4V(82)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard to Board and Board to FPC Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF30
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights0.9mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF30FB-80DS-0.4V(82)
Related LinksDF30FB-80D, DF30FB-80DS-0.4V(82) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF30FB-80DS-0.4V(82) Details Description
Related parts for DF30FB-80DS-0.4V(82)
Connector Receptacle HDMI and eSATA Stacked 26 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC EEPROM 3KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf
KIT JTAG ADAPTER CTI20-TI60 datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf