KEMET EXV226M050A9HAA
EXV226M050A9HAA picture photo
Mfg. Part Number
EXV226M050A9HAA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EXV226M050A9HAA.pdf
Availability of EXV226M050A9HAA
QUANTITY
EXV226M050A9HAA Order Process
Ship out your order
Specifications of EXV226M050A9HAA
Internal Part NumberEIS-EXV226M050A9HAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSpecifying Electrolytic Capacitors
Featured ProductAluminum Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEXV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current161mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EXV226M050A9HAA
Related LinksEXV226M, EXV226M050A9HAA Datasheet, KEMET Distributor
EXV226M050A9HAA Details Description
Related parts for EXV226M050A9HAA
IDC CABLE - MCE34K/MC34M/X datasheet.pdf
IC 4.625V 5% TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-50' BLACK datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA VCSP50L2 datasheet.pdf
MINI MI II 1ROW WAFER ASSY 18CKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 192MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf