Sullins Connector Solutions EYM12DRMS
EYM12DRMS picture photo
Mfg. Part Number
EYM12DRMS
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 WW
Datasheet Download
EYM12DRMS.pdf
Availability of EYM12DRMS
QUANTITY
EYM12DRMS Order Process
Ship out your order
Specifications of EYM12DRMS
Internal Part NumberEIS-EYM12DRMS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EYM12DRMS
Related LinksEYM1, EYM12DRMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EYM12DRMS Details Description
Related parts for EYM12DRMS
RES 3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A SOT23 datasheet.pdf
IC BUFFER DUAL NON-INVERT 6TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 200W datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 240MA 3.4 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.012UF RADIAL datasheet.pdf