Sullins Connector Solutions EYM15DRMN-S664
EYM15DRMN-S664 picture photo
Mfg. Part Number
EYM15DRMN-S664
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .156 WW
Datasheet Download
EYM15DRMN-S664.pdf
Availability of EYM15DRMN-S664
QUANTITY
EYM15DRMN-S664 Order Process
Ship out your order
Specifications of EYM15DRMN-S664
Internal Part NumberEIS-EYM15DRMN-S664
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.125" (3.18mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EYM15DRMN-S664
Related LinksEYM15DR, EYM15DRMN-S664 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EYM15DRMN-S664 Details Description
Related parts for EYM15DRMN-S664
DIODE ZENER 39V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH 2MSPS 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONSUMABLE KIT EXPRESS TERM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123T datasheet.pdf
RES SMD 17.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SLICEKIT CORE BOARD datasheet.pdf
RES 191 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 4V X6S 0201 datasheet.pdf