Sullins Connector Solutions EYM31DTMS
EYM31DTMS picture photo
Mfg. Part Number
EYM31DTMS
Brief Description
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EYM31DTMS.pdf
Availability of EYM31DTMS
QUANTITY
EYM31DTMS Order Process
Ship out your order
Specifications of EYM31DTMS
Internal Part NumberEIS-EYM31DTMS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row31
Number of Positions62
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EYM31DTMS
Related LinksEYM3, EYM31DTMS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EYM31DTMS Details Description
Related parts for EYM31DTMS
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY 31POS RCPT-RCPT 4" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 9.3A 10 MOHM TH datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 5K OHM 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf