FFF EZ10515000J0G
EZ10515000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EZ10515000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB PLUGGABLE PLUG
Datasheet Download
EZ10515000J0G.pdf
Availability of EZ10515000J0G
QUANTITY
EZ10515000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EZ10515000J0G
Internal Part NumberEIS-EZ10515000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,090
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEZ
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Positions Per Level10
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZ10515000J0G
Related LinksEZ1051, EZ10515000J0G Datasheet, FFF Distributor
EZ10515000J0G Details Description
Related parts for EZ10515000J0G
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.21K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 26SKT PCB datasheet.pdf
HEX NUT 0.276" NYLON M4 datasheet.pdf