Semtech EZ1086CM-3.3TRT
EZ1086CM-3.3TRT picture photo
Mfg. Part Number
EZ1086CM-3.3TRT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263
Datasheet Download
EZ1086CM-3.3TRT.pdf
Availability of EZ1086CM-3.3TRT
QUANTITY
EZ1086CM-3.3TRT Order Process
Ship out your order
Specifications of EZ1086CM-3.3TRT
Internal Part NumberEIS-EZ1086CM-3.3TRT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)1.5A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZ1086CM-3.3TRT
Related LinksEZ1086C, EZ1086CM-3.3TRT Datasheet, Semtech Distributor
EZ1086CM-3.3TRT Details Description
Related parts for EZ1086CM-3.3TRT
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 3.48"LX2.44"W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
PLUG 5POS W/0.5M TPE WIRE datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf