Vishay/BCcomponents SFR16S0001108JR500
SFR16S0001108JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001108JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001108JR500.pdf
Availability of SFR16S0001108JR500
QUANTITY
SFR16S0001108JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001108JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001108JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001108JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001108JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001108JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001108JR500
BOX ABS BLACK 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 36POS BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.6A 100 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMA datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP YC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 220V datasheet.pdf
SCR SEN 800V .8A 50 UA TO92 datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 30A 600V datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND CLEAR 50' datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 82K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf