Zilog EZ80F915005MODG
EZ80F915005MODG picture photo
Mfg. Part Number
EZ80F915005MODG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Brief Description
MODULE EZ80F91 512K 50MHZ
Datasheet Download
EZ80F915005MODG.pdf
Availability of EZ80F915005MODG
QUANTITY
EZ80F915005MODG Order Process
Ship out your order
Specifications of EZ80F915005MODG
Internal Part NumberEIS-EZ80F915005MODG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModuleseZ80 Acclaim Family
Digi-Key Application NotesAN0006 eZ80F91 Ethernet Quick Start
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
SerieseZ80® Acclaim!®
Module/Board TypeMCU, Ethernet Core
Core ProcessoreZ80F91
Co-Processor-
Speed50MHz
Flash Size256KB
RAM Size8KB (Internal), 128KB (External)
Connector TypeMini-Headers 2x56
Size / Dimension2" x 1.9" (50.8mm x 48.3mm)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZ80F915005MODG
Related LinksEZ80F91, EZ80F915005MODG Datasheet, Zilog Distributor
EZ80F915005MODG Details Description
Related parts for EZ80F915005MODG
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS M20 5V datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A datasheet.pdf