Zilog EZ80F91AZ050SG
EZ80F91AZ050SG picture photo
Mfg. Part Number
EZ80F91AZ050SG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC ACCLAIM MCU 256KB 144LQFP
Datasheet Download
EZ80F91AZ050SG.pdf
Availability of EZ80F91AZ050SG
QUANTITY
EZ80F91AZ050SG Order Process
Ship out your order
Specifications of EZ80F91AZ050SG
Internal Part NumberEIS-EZ80F91AZ050SG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModuleseZ80 Acclaim Family
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SerieseZ80® Acclaim!®
PackagingTray
Core ProcessoreZ80
Core Size8-Bit
Speed50MHz
ConnectivityEthernet, I²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZ80F91AZ050SG
Related LinksEZ80F91, EZ80F91AZ050SG Datasheet, Zilog Distributor
EZ80F91AZ050SG Details Description
Related parts for EZ80F91AZ050SG
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PALM GRIP TOOL & 50 POSN SLIDE datasheet.pdf
6765 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
6010 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 151 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 31C P 24" RBW JACKS NI datasheet.pdf