Silicon Labs EZR32LG230F128R60G-B0R
EZR32LG230F128R60G-B0R picture photo
Mfg. Part Number
EZR32LG230F128R60G-B0R
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
MCU 32BIT 128KB M3 PRO 64QFN
Datasheet Download
EZR32LG230F128R60G-B0R.pdf
Availability of EZR32LG230F128R60G-B0R
QUANTITY
EZR32LG230F128R60G-B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of EZR32LG230F128R60G-B0R
Internal Part NumberEIS-EZR32LG230F128R60G-B0R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductInternet of Things
PCN Design/SpecificationPCN-1506172 17/Jun/2015
Standard Package1,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
SeriesEZR32LG
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTxRx + MCU
RF Family/Standard802.15.4
ProtocolEZRadioPro
Modulation4GFSK, GFSK, GMSK, OOK
Frequency142MHz ~ 1.05GHz
Data Rate (Max)1Mbps
Power - Output13dBm
Sensitivity-129dBm
Memory Size128kB Flash, 32kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART, USB
GPIO41
Voltage - Supply1.98 V ~ 3.8 V
Current - Receiving13mA
Current - Transmitting18mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EZR32LG230F128R60G-B0R
Related LinksEZR32LG230F, EZR32LG230F128R60G-B0R Datasheet, Silicon Labs Distributor
EZR32LG230F128R60G-B0R Details Description
Related parts for EZR32LG230F128R60G-B0R
RES SMD 523K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC Z8 MCU OTP 16K 44PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DOWNCONVERTER DGTL 4CH 196BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 28 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf