Tamura F01P025S05
F01P025S05 picture photo
Mfg. Part Number
F01P025S05
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT FLUX GATE 25A AC
Datasheet Download
F01P025S05.pdf
Availability of F01P025S05
QUANTITY
F01P025S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of F01P025S05
Internal Part NumberEIS-F01P025S05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesF01P
Packaging-
For MeasuringAC
Sensor TypeFlux Gate, Closed Loop
Current - Sensing25A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity25mV/A
Frequency300kHz
Linearity±1%
Accuracy±1.8%
Voltage - Supply5V
Response Time0.3µs
Current - Supply (Max)35mA
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationBidirectional
Mounting Type-
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F01P025S05
Related LinksF01P0, F01P025S05 Datasheet, Tamura Distributor
F01P025S05 Details Description
Related parts for F01P025S05
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
3M 4926 VHB 1" SQ - 250/PACK datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf