Eaton (formerly Cooper Bussmann) F02B250V1AS
F02B250V1AS picture photo
Mfg. Part Number
F02B250V1AS
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
MIL-F-15160/02 1/4 X 11/4 FUSE
Datasheet Download
F02B250V1AS.pdf
Availability of F02B250V1AS
QUANTITY
F02B250V1AS Order Process
Ship out your order
Specifications of F02B250V1AS
Internal Part NumberEIS-F02B250V1AS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
Series-
Fuse TypeCartridge
Voltage - Rated-
Current1A
Package / Case-
Size / Dimension-
Mounting Type-
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F02B250V1AS
Related LinksF02B2, F02B250V1AS Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
F02B250V1AS Details Description
Related parts for F02B250V1AS
JUMPER-H1505TR/A2015V/X 10" datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TERM FEMALE 18-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 35MA 1.55 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
Filterless, High Efficiency, Mono 3 W Class-D Audio Amplifier IC datasheet.pdf