AVX Corporation F0603C1R50FWTR
F0603C1R50FWTR picture photo
Mfg. Part Number
F0603C1R50FWTR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603
Datasheet Download
F0603C1R50FWTR.pdf
Availability of F0603C1R50FWTR
QUANTITY
F0603C1R50FWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of F0603C1R50FWTR
Internal Part NumberEIS-F0603C1R50FWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAccu-Guard® II
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.012
ApprovalscUL, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.065" L x 0.031" W x 0.028" H (1.65mm x 0.80mm x 0.70mm)
DC Cold Resistance0.11 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F0603C1R50FWTR
Related LinksF0603C1, F0603C1R50FWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
F0603C1R50FWTR Details Description
Related parts for F0603C1R50FWTR
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 100A CHASSIS datasheet.pdf
SOCKET 6PAD 3.8X3.8 SAW FILTER datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 380MA 530 MOHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 1X2 850NM datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf