Texas Instruments ADS6148IRGZ25
ADS6148IRGZ25 picture photo
Mfg. Part Number
ADS6148IRGZ25
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 14BIT 210MSPS LP 48VQFN
Datasheet Download
ADS6148IRGZ25.pdf
Availability of ADS6148IRGZ25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADS6148IRGZ25 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADS6148IRGZ25
Internal Part NumberEIS-ADS6148IRGZ25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits14
Sampling Rate (Per Second)210M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceLVDS - Parallel, Parallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog3 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Digital1.7 V ~ 1.9 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADS6148IRGZ25
Related LinksADS614, ADS6148IRGZ25 Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADS6148IRGZ25 Details Description
Related parts for ADS6148IRGZ25
CLIP NANO BLUE datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 27 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
10P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
PIGTAIL SM BUF FIB SC (NG) 1M1 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf