AVX Corporation F0603E0R75FSTR
F0603E0R75FSTR picture photo
Mfg. Part Number
F0603E0R75FSTR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 750MA 32VDC 0603
Datasheet Download
F0603E0R75FSTR.pdf
Availability of F0603E0R75FSTR
QUANTITY
F0603E0R75FSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of F0603E0R75FSTR
Internal Part NumberEIS-F0603E0R75FSTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAccu-Guard® II
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.0030
ApprovalscUL, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.025" H (1.60mm x 0.81mm x 0.63mm)
DC Cold Resistance0.2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F0603E0R75FSTR
Related LinksF0603E0, F0603E0R75FSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
F0603E0R75FSTR Details Description
Related parts for F0603E0R75FSTR
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SOLDER SLEEVE IMMERS RESIS .650" datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf