Triad Magnetics F10-3600-C2-B
F10-3600-C2-B picture photo
Mfg. Part Number
F10-3600-C2-B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE
Datasheet Download
F10-3600-C2-B.pdf
Availability of F10-3600-C2-B
QUANTITY
F10-3600-C2-B Order Process
Ship out your order
Specifications of F10-3600-C2-B
Internal Part NumberEIS-F10-3600-C2-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileNext-Gen UL Class 2/3 PC Mount Split PackTM Transformers
3D ModelF10-3600-C2-B
Standard Package32
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesC2 Split Pack™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max)Parallel 7.2A, Series 3.6A
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max36 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension66.68mm L x 55.55mm W
Height - Seated (Max)39.67mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F10-3600-C2-B
Related LinksF10-36, F10-3600-C2-B Datasheet, Triad Magnetics Distributor
F10-3600-C2-B Details Description
Related parts for F10-3600-C2-B
REGULATOR 3.3V 1.5A HRZ SMD T/R datasheet.pdf
CONN HEADER ZH SIDE 8POS 1.5MM datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
RESISTOR 56K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 115 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT223-4 datasheet.pdf