Vishay/BCcomponents F101K25Y5RN6UK5R
F101K25Y5RN6UK5R picture photo
Mfg. Part Number
F101K25Y5RN6UK5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV Y5R RADIAL
Datasheet Download
F101K25Y5RN6UK5R.pdf
Availability of F101K25Y5RN6UK5R
QUANTITY
F101K25Y5RN6UK5R Order Process
Ship out your order
Specifications of F101K25Y5RN6UK5R
Internal Part NumberEIS-F101K25Y5RN6UK5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientY5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F101K25Y5RN6UK5R
Related LinksF101K25Y, F101K25Y5RN6UK5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F101K25Y5RN6UK5R Details Description
Related parts for F101K25Y5RN6UK5R
TRIAC SENS GATE 1.2KV 6A TO220AB datasheet.pdf
IC SW QUAD ANLG SPST 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES 287 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 90 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf