| Internal Part Number | EIS-F1250CA06 | |
| Product Training Modules | EMI/RFI Basics EMI/RFI Regulations EMI-RFI Testing | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules | |
| Series | F1250 | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Style | IEC 320-C14 | |
| Connector Type | Receptacle, Male Blades | |
| Current - IEC | 6A | |
| Voltage - IEC | 250VAC | |
| Current - UL | - | |
| Voltage - UL | - | |
| Filter Type | Filtered (EMI, RFI) - Commercial | |
| Fuse | No | |
| Number of Positions | 3 | |
| Mounting Type | Panel Mount, Screw Hole | |
| Termination | Quick Connect | |
| Switch Features | - | |
| Features | - | |
| Fuse Holder, Drawer | - | |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 30.50mm x 22.90mm | |