Curtis Industries F1290DD20
F1290DD20 picture photo
Mfg. Part Number
F1290DD20
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER POWER LINE EMI 20A SCREW
Datasheet Download
F1290DD20.pdf
Availability of F1290DD20
QUANTITY
F1290DD20 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1290DD20
Internal Part NumberEIS-F1290DD20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesF1290
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current20A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleThreaded Post (8-32)
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, TUV, UL
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1290DD20
Related LinksF129, F1290DD20 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F1290DD20 Details Description
Related parts for F1290DD20
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4.5MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf