Curtis Industries F1299DD30
F1299DD30 picture photo
Mfg. Part Number
F1299DD30
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER POWER LINE EMI 30A SCREW
Datasheet Download
F1299DD30.pdf
Availability of F1299DD30
QUANTITY
F1299DD30 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1299DD30
Internal Part NumberEIS-F1299DD30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesF1299
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current30A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleThreaded Post (8-32)
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, UL, VDE
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1299DD30
Related LinksF129, F1299DD30 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F1299DD30 Details Description
Related parts for F1299DD30
RES SMD 232 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 67K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM5017 datasheet.pdf
CONN PLUG MU SIMPLEX 0.9MM DIA datasheet.pdf
RES SMD 1.87M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf