Curtis Industries F1400AA10
F1400AA10 picture photo
Mfg. Part Number
F1400AA10
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER HI PERFORM/SGL PHASE 10A
Datasheet Download
F1400AA10.pdf
Availability of F1400AA10
QUANTITY
F1400AA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1400AA10
Internal Part NumberEIS-F1400AA10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesF1400
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current10A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1400AA10
Related LinksF140, F1400AA10 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F1400AA10 Details Description
Related parts for F1400AA10
CONN HOUSING TAB 20POS DUAL FREE datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
CAP THIN FILM 22PF 50V 0805 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
HANDLE PCB 1.13X0.88" NYL NAT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf