ON Semiconductor SA28ARLG
SA28ARLG picture photo
Mfg. Part Number
SA28ARLG
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC AXIAL
Datasheet Download
SA28ARLG.pdf
Availability of SA28ARLG
QUANTITY
SA28ARLG Order Process
Ship out your order
Specifications of SA28ARLG
Internal Part NumberEIS-SA28ARLG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesMiniMosorb™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11A (8/20µs)
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA28ARLG
Related LinksSA28, SA28ARLG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SA28ARLG Details Description
Related parts for SA28ARLG
RES 15 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485 20MBPS 16-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES 243 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LONG YELLOW RIBBON 110MMX91M datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80A D-61-8-SM datasheet.pdf