Curtis Industries F1500CA10
F1500CA10 picture photo
Mfg. Part Number
F1500CA10
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
FILTER HI PERFORM 10A FASTON
Datasheet Download
F1500CA10.pdf
Availability of F1500CA10
QUANTITY
F1500CA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1500CA10
Internal Part NumberEIS-F1500CA10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesF1500
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL-
Voltage - UL-
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Screw Hole
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.50mm x 22.90mm
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCE, CSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1500CA10
Related LinksF150, F1500CA10 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F1500CA10 Details Description
Related parts for F1500CA10
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 46POS DUAL TIN datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 600VAC 170VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
11+11 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 4.2V 4-USPN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf