Vishay/BCcomponents F152K33Y5RL6UJ5R
F152K33Y5RL6UJ5R picture photo
Mfg. Part Number
F152K33Y5RL6UJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 500V Y5R RADIAL
Datasheet Download
F152K33Y5RL6UJ5R.pdf
Availability of F152K33Y5RL6UJ5R
QUANTITY
F152K33Y5RL6UJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of F152K33Y5RL6UJ5R
Internal Part NumberEIS-F152K33Y5RL6UJ5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F152K33Y5RL6UJ5R
Related LinksF152K33Y, F152K33Y5RL6UJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F152K33Y5RL6UJ5R Details Description
Related parts for F152K33Y5RL6UJ5R
DIP CABLE - HDM26H/AE26M/HDM26H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 20POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 14POS 3.5MM R/A BK datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM R6 datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATT PACK 12V 1AH NIMH datasheet.pdf