KEMET F161SP334K063V
F161SP334K063V picture photo
Mfg. Part Number
F161SP334K063V
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC SMD
Datasheet Download
F161SP334K063V.pdf
Availability of F161SP334K063V
QUANTITY
F161SP334K063V Order Process
Ship out your order
Specifications of F161SP334K063V
Internal Part NumberEIS-F161SP334K063V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF161
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.146" (3.70mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F161SP334K063V
Related LinksF161SP3, F161SP334K063V Datasheet, KEMET Distributor
F161SP334K063V Details Description
Related parts for F161SP334K063V
TOOL CRIMP 18-24AWG .043-.075 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
JUMPER TEST LEAD SET BLUE 6" datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
TWEEZER REMOVAL 20 GA datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURALBE OUTPUT datasheet.pdf
CONN HDR 3.3MM PCB VERT 12POS datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP INT SZ 24 M24 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf