Vishay/BCcomponents F17724154000
F17724154000 picture photo
Mfg. Part Number
F17724154000
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150NF 10% 440VAC AXIAL
Datasheet Download
F17724154000.pdf
Availability of F17724154000
QUANTITY
F17724154000 Order Process
Ship out your order
Specifications of F17724154000
Internal Part NumberEIS-F17724154000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF1772-4000
Packaging*
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F17724154000
Related LinksF17724, F17724154000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F17724154000 Details Description
Related parts for F17724154000
CONN PLUG 4POS .062 PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
LABEL S LAM LS6 1.5 X 2.5" 100/R datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 412 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf