Vishay/BCcomponents F17724224000
F17724224000 picture photo
Mfg. Part Number
F17724224000
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 10% 440VAC AXIAL
Datasheet Download
F17724224000.pdf
Availability of F17724224000
QUANTITY
F17724224000 Order Process
Ship out your order
Specifications of F17724224000
Internal Part NumberEIS-F17724224000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package110
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF1772-4000
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F17724224000
Related LinksF17724, F17724224000 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F17724224000 Details Description
Related parts for F17724224000
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.152 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED ASMT-AX3 COOL WHT 7250K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf