Yageo NKN3WSFR-73-0R82
NKN3WSFR-73-0R82 picture photo
Mfg. Part Number
NKN3WSFR-73-0R82
Brief Description
RES 0.82 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
NKN3WSFR-73-0R82.pdf
Availability of NKN3WSFR-73-0R82
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NKN3WSFR-73-0R82 Order Process
Ship out your order
Specifications of NKN3WSFR-73-0R82
Internal Part NumberEIS-NKN3WSFR-73-0R82
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NKN3WSFR-73-0R82
Related LinksNKN3WSFR, NKN3WSFR-73-0R82 Datasheet, Yageo Distributor
NKN3WSFR-73-0R82 Details Description
Related parts for NKN3WSFR-73-0R82
FERRULE WIRE UNINS 4AWG 100PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 9-20V 20TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 290MA 7.35 OHM datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER CLEAR datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 16 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf