Vishay/BCcomponents F1778310K3DCB0
F1778310K3DCB0 picture photo
Mfg. Part Number
F1778310K3DCB0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10NF 10% 310VAC AXIAL
Datasheet Download
F1778310K3DCB0.pdf
Availability of F1778310K3DCB0
QUANTITY
F1778310K3DCB0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F1778310K3DCB0
Internal Part NumberEIS-F1778310K3DCB0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF1778X2
Packaging*
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F1778310K3DCB0
Related LinksF177831, F1778310K3DCB0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F1778310K3DCB0 Details Description
Related parts for F1778310K3DCB0
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER -54.5V 2000W datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 4.35V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 8A TO263AB datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 2-1/2" 8A MED datasheet.pdf
CONN FEMALE 19POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .1W 20MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FAN 12VDC 80X25MM 3WR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15W MEDICAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 1.2KV AXIAL datasheet.pdf