Vishay/BCcomponents MCA12060D5231BP500
MCA12060D5231BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCA12060D5231BP500
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCA12060D5231BP500.pdf
Availability of MCA12060D5231BP500
QUANTITY
MCA12060D5231BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCA12060D5231BP500
Internal Part NumberEIS-MCA12060D5231BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCA12060D5231BP500
Related LinksMCA12060D, MCA12060D5231BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCA12060D5231BP500 Details Description
Related parts for MCA12060D5231BP500
CABLE IEEE1394 4POS-4POS 1.8M datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN FFC TOP 24POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 8W8 HSG datasheet.pdf
RES 332 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS INLINE SKT datasheet.pdf